Kiper herbaciany – krótki przewodnik po zawodzie

W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam zawód kipera herbacianego wyjątkowo w formie pięciu pytań i odpowiedzi, bo taki sposób organizacji treści pozwoli zachować porządek myślowy :).

1. Czym zajmuje się kiper herbaciany?

Kiper herbaciany spełnia trzy ważne funkcje. Po pierwsze, w specjalnym pokoju degustacyjnym kiper herbaciany testuje herbatę i ocenia ją na podstawie takich cech, jak wygląd i aromat listków oraz wygląd, aromat i smak naparu, które w dużej mierze zależą od takich czynników, jak rodzaj herbaty, klimat i położenie geograficzne plantacji herbaty oraz proces produkcji herbaty. Dzięki swojemu doświadczeniu kiper herbaciany jest w stanie określić nie tylko rodzaj i odmianę spróbowanej herbaty oraz nazwę plantacji, z której ona pochodzi, ale nawet orientacyjny termin, w którym została ona zebrana.

Po drugie, kiper herbaciany miesza herbaty, aby uzyskać określony efekt smakowy i zapachowy. Tworzenie takich kompozycji nie stanowi dla niego problemu, ponieważ doskonale wie, jakie herbaty powinien dobrać, żeby mieszanka miała pożądany smak i aromat.

Po trzecie, kiper herbaciany ma ogromny wpływ na transakcje zakupu herbaty. To on jest osobą, która po przetestowaniu próbki herbaty otrzymanej od plantatorów decyduje o tym, czy dana partia herbaty zostanie kupiona na aukcji, czy nie. Warto wiedzieć, że kiper bierze udział w tego typu transakcjach osobiście, co oznacza że często odwiedza plantacje położone w różnych krajach świata.

2. Jak dokładniej wygląda testowanie herbaty?

Kiper herbaciany testuje herbatę w następujący sposób: najpierw gwałtownie wciąga napar z łyżeczki, starając się rozprowadzić go w jamie ustnej tak, żeby dotarł do wszystkich kubków smakowych, co umożliwi mu wychwycenie najważniejszych cech herbaty, a następnie wypluwa herbatę do specjalnej ruchomej spluwaczki, niezależnie od tego, czy dana próbka smakowała mu, czy też nie.

3. Jakiego rodzaju umiejętności/wiedza są wymagane, aby wykonywać ten zawód? Czy trzeba ukończyć jakieś konkretne studia lub określony kurs?

Jeżeli chodzi o wykształcenie, to mile widziane jest ukończenie studiów z zakresu nauk przyrodniczych, np. ogrodnictwa, rolnictwa, biologii, czy też technologii żywności, ale nie jest to warunek konieczny :).

Co do wymagań dotyczących posiadanych umiejętności, to od kipera herbacianego wymaga się przede wszystkim zdolności analitycznych oraz zdolności do szybkiego uczenia się, bo powinien on znać się świetnie na rodzajach i odmianach herbaty, cechach charakterystycznych poszczególnych naparów oraz procesach uprawy i produkcji herbaty. Tę wiedzę nabywa się głównie podczas pięcioletniego szkolenia, które każdy kiper musi przejść, żeby zostać mistrzem w swojej dziedzinie :). Samo szkolenie polega nie tylko na przetestowaniu niezliczonej liczby próbek herbaty (co znacznie zwiększy wrażliwość smakowo-zapachową), ale także na opanowaniu specjalistycznego języka stosowanego w branży herbacianej, nauce przygotowywania kompozycji herbat, zapoznawaniu się z aktualnymi wynikami sprzedaży i prognozami dotyczącymi cen, dostępności danej herbaty oraz popytu na nią, jak również na obserwacji procesu produkcji i transakcji zakupu herbaty na plantacjach. Jednak nawet po odbyciu tego szkolenia kiper cały czas uczy się.

Poza tym dobrze by było, żeby kiper herbaciany łatwo nawiązywał kontakty z innymi ludźmi i umiał pracować w zespole. Te umiejętności zapewne najbardziej przydają się podczas wizyt na plantacjach i transakcji zakupu herbaty ;).

4. Czy są jeszcze jakieś inne wymogi, które kiper herbaciany musi spełniać?

Kiper herbaciany powinien unikać wszystkiego, co w jakimkolwiek stopniu mogłoby mieć negatywny wpływ na jego zmysł smaku i węchu. To w praktyce oznacza, że kiper nie może palić papierosów, pić alkoholu oraz jeść ostrych przypraw.

5. Ile mniej więcej zarabia kiper herbaciany?

Kiper herbaciany to bardzo dobrze płatny zawód. Na przykład początkujący kiper herbaciany w przedsiębiorstwie Tetley zarabia około 25 000 funtów rocznie, czyli około 142 500 zł (zakładając, że kurs funta brytyjskiego wynosi 5,7 zł, tak jak dzisiaj), co miesięcznie daje około 11 875 zł. Z czasem pensja jest jeszcze wyższa. Perspektywa podjęcia takiej pracy może wydawać się bardzo atrakcyjna, ale trzeba pamiętać o tym, że ten zawód ma też swoje wady. Największą wadą jest fakt, że kiper ponosi ogromną odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące kupionych herbat, czy też przygotowanych mieszanek.

Pozdrawiam 🙂

PS. Przy opracowywaniu wpisu korzystałam z następujących źródeł internetowych:

http://www.herbata.info/kiper-herbaciany/

http://www.oxalis.pl/ciekawostki,47

https://czasherbaty.wordpress.com/tag/zawod-kiper/

http://www.loydtea.pl/loydpedia,kiper,35,51.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Tea_tasting

http://www.stylist.co.uk/stylist-network/work-life/louise-allen-professional-tea-taster

http://www.theguardian.com/money/2014/oct/07/how-do-i-become-tea-taster

http://www.streetdirectory.com/food_editorials/beverages/teas/tea_taster_how_to_become_a_tea_taster.html

http://www.eveningtimes.co.uk/news/u/tetley-is-looking-for-the-right-tea-folk-to-test-brews.1409754966

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *