Krótki przegląd polskich i czeskich twórców ceramiki herbacianej

Mój ostatni post na stronie bloga na Facebooku, w którym podałam Wam listę znanych mi polskich oraz czeskich twórców ceramiki herbacianej i zapytałam o to, czy kojarzycie kogoś jeszcze, a także Wasze odpowiedzi w komentarzach zainspirowały mnie do stworzenia tego wpisu, który będzie krótkim przeglądem wspomnianych twórców ceramiki herbacianej. Oto i on (w formie listy w punktach):

Polscy twórcy ceramiki herbacianej:

1. Andrzej Bero (https://www.instagram.com/andrzejbero/) – to chyba najbardziej znany polski twórca ceramiki herbacianej, o którym słyszał niemal każdy miłośnik herbaty. Jego twórczość znana jest również za granicą, w tym Korei czy Chinach. Uczestniczy w wielu warsztatach i plenerach ceramicznych w Polsce i za granicą. Tworzy głównie czarki oraz różnego rodzaju czajniczki (np. kyusu, shiboridashi czy hohiny). Jego specjalnością są shiboridashi. Jego prace można nabyć w warszawskiej herbaciarni o nazwie Herbaty Czas (https://herbatyczas.pl/). Są one dostępne również w zagranicznych sklepach, np. w słowackim sklepie z herbatą o nazwie PU-ERH.sk (https://www.pu-erh.sk/) czy czeskim sklepie z herbatą o nazwie Klasek Tea (https://www.darjeeling.cz/). Na zdjęciu poniżej znajduje się kyusu i dwie czarki jego autorstwa 😊

2. Aneta Zatyka – to twórczyni ceramiki herbacianej, która jest mocno zainspirowana koreańską ceramiką herbacianą. Tworzy głównie czajniczki oraz czarki. Obecnie jej ceramikę można kupić w warszawskiej herbaciarni Herbaty Czas (https://herbatyczas.pl/). Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć czarkę jej autorstwa:

3. Grzegorz Ośródka (http://ogama-blog.blogspot.com/) – to twórca ceramiki herbacianej prowadzący bloga o nazwie Ogama-blog, na którym zamieszcza zdjęcia swoich przykładowych prac. Tworzy głównie czajniczki, czarki oraz morza herbaty. Na zdjęciu poniżej widać czajniczek jego autorstwa (zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości Łukasza Gęborka):

4. Jakub Tomaszewski aka jakubtpottery (https://www.instagram.com/jakubtpottery/ oraz https://www.facebook.com/Jakubtpottery-1650336318597521/) – to młody twórca ceramiki herbacianej, który nie boi się eksperymentów. Tworzy głównie czarki, czajniczki i gaiwany.

5. Natalia Izbicka (https://www.instagram.com/n.izbicka/) – to również młoda twórczyni ceramiki herbacianej. Tworzy głównie czarki, czajniczki, gaiwany oraz kubki.

6. Maciej Szczypka (https://www.facebook.com/SzczypkaRAKU/) – to twórca ceramiki tradycyjną japońską metodą wypalania o nazwie Raku. Tworzy nie tylko ceramikę herbacianą, ale również szeroko rozumianą ceramikę użytkową, np. donice.

7. Jerzy Szczepkowski (http://jurekszczepkowski.pl/) – to twórca ceramiki, który prowadzi również warsztaty ceramiczne. Tworzy zarówno ceramikę herbacianą (głównie czarki, czajniki oraz kubki i filiżanki), jak również szeroko rozumianą ceramikę użytkową, np. wazony, pojemniki czy miseczki. Jego prace można nabyć w sklepie specjalizującym się w nepalskich herbatach o nazwie One Cup of Tea (http://onecupoftea.pl/). Poniżej możecie zobaczyć czarkę jego autorstwa o nazwie “Świerzowa”:

8. Damian Piątkowski (https://www.instagram.com/clayoncy/) i https://www.etsy.com/shop/clayoncy/) – to twórca ceramiki, który tworzy głównie czarki oraz czajniczki.

9. Andrzej Mędrek (https://www.facebook.com/AndrzejMedrekCeramika/) – to twórca ceramiki, który tworzy głównie czarki oraz pojemniki. Pracuje zarówno z kamionką, jak i porcelaną. Część jego prac można kupić w sklepie z ceramiką o nazwie ToczTo (https://toczto.pl/). Jego prace były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Niektóre z nich znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum Porcelany w Rydze.

10. Anna Włodarczyk – to autorka znanego bloga poświęconego chińskiej herbacie o nazwie Morze Herbaty (http://morzeherbaty.pl/). Zdarza się, że na blogu zamieszcza zdjęcia swoich prac. Jak można by było się tego spodziewać po specjalistce od chińskiej herbaty, tworzy zestawy do chińskiej ceremonii herbacianej gongfu cha, czyli czarki, gaiwany oraz morza herbaty. Co roku w lipcu organizuje warsztaty ceramiczno-herbaciane w Ponurzycy. Na zdjęciu poniżej znajduje się zestaw jej autorstwa w bardzo ciekawym i nietypowym ciemnozielonym kolorze (zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości Piotra Orlińskiego):

11. Anna Molska aka Open Work Pottery (https://www.instagram.com/openwork.molska/ i https://openworkpottery.blogspot.com/) – to twórczyni ceramiki herbacianej, która dużo eksperymentuje z kamionką oraz porcelaną. Prowadzi również warsztaty ceramiczne. Tworzy głównie czarki oraz kubki.

12. Dorota Gralewska aka Pracownia Bez ucha (https://www.instagram.com/bez_ucha/) – to twórczyni ceramiki, która tworzy czarki do herbaty.

13. Tomasz Jaremków aka ClayMan (https://www.facebook.com/claymanstudio/) – to twórca, który pracuje zarówno z kamionką, jak i porcelaną. Tworzy głównie czarki, gaiwany, czajniczki oraz kubki.

14. Katarzyna Poniecka aka Gliniana kula – pracownia ceramiczna (https://www.facebook.com/Gliniana-Kula-pracownia-ceramiczna-123314867791136/ i http://www.glinianakula.pl/) – to twórczyni ceramiki, która organizuje rozmaite warsztaty i plenery ceramiczne. Tworzy głównie rozmaite czarki. Część jej prac jest dostępna w sprzedaży w sklepie specjalizującym się w nepalskich herbatach o nazwie One Cup of Tea (http://onecupoftea.pl/). Na zdjęciu poniżej widoczna jest czarka jej autorstwa:

15. Iwona Majgat-Tomaszewska aka Aurora Pracownia Ceramiczna (https://www.facebook.com/AuroraPracowniaCeramiczna/) – to twórczyni ceramiki herbacianej, która tworzy głównie rozmaite czarki, czajniczki oraz kubki.

16. Barbara Turkiewicz aka Ceramika Turkiewicz (https://www.facebook.com/CeramikaTurkiewicz/) – to twórczyni ceramiki herbacianej, która jest rzeźbiarką z wykształcenia (ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych). Tworzy głównie kubki, czarki, talerze oraz miski o bardzo charakterystycznym wyglądzie: dość duże, w najróżniejsze fantazyjne wzory, m.in. kropki, paski czy koronki. Naczynia te są przeważnie w następujących kolorach: białym, czarnym, szarym i niebieskim. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć czarkę jej autorstwa:

17. Małgorzata Łyszczarz aka Gosia Łyszczarz Ceramika (https://gosialyszczarz.com/ oraz https://www.instagram.com/gosia_lyszczarz) – to twórczyni ceramiki herbacianej, która tworzy głównie czarki, kubki, filiżanki oraz takie przedmioty użytkowo-dekoracyjne jak patery, wazony, donice czy misy. Najczęstsze kolory pojawiające się na wykonanych przez nią naczyniach to biele, beże, brązy i czernie. Na zdjęciu poniżej znajduje się czarka jej autorstwa:

18. Katarzyna Bakuła-Drożak aka Balena Ceramika (https://www.facebook.com/balenaceramika/ oraz https://www.instagram.com/balena_ceramika/?hl=pl) – to twórczyni ceramiki herbacianej, która tworzy przede wszystkim czarki i kubki oraz takie przedmioty użytkowo-dekoracyjne jak wazony, talerze czy miski. Naczynia te są przeważnie w następujących kolorach: zielonym, szarym, beżowym i niebieskim. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć czarkę jej autorstwa:

19. Pola Słomka aka Vitriol Ceramika (https://www.instagram.com/vitriol_ceramika/, niestety strona obecnie nie działa) – to krakowska autorka ceramiki herbacianej, która tworzy głównie gaiwany i shiboridashi. Obecnie naczynia jej autorstwa można kupić w dwóch sklepach internetowych: Teasome oraz puerh.pl. Na zdjęciu poniżej znajduje się wykonane przez nią shiboridashi:

20. Nami Studio (https://namistudio.bigcartel.com i https://www.facebook.com/pracownia.namistudio) – to poznańskie studio, które tworzą dwie osoby, zajmuje się m.in. wytwarzaniem różnych naczyń herbacianych takich jak gaiwany, matchawany i czarki, jak również organizowaniem rozmaitych warsztatów, np. z nauki toczenia na kole garncarskim czy techniki kintsugi. Poniżej można zobaczyć matchawan ich autorstwa:

21. Jatoceramika (https://www.instagram.com/jatoceramika/ i https://www.facebook.com/Jatoceramika) – to twórczyni ceramiki herbacianej, która tworzy głównie czarki i matchawany. Zajmuje się również wytwarzaniem innych naczyń takich jak wazy, wazony i karafy.

Czescy twórcy ceramiki herbacianej:

1. Andrej Knjaževič aka akapottery (https://www.instagram.com/akapottery/?hl=pl/) – to czeski twórca ceramiki herbacianej, który tworzy głównie czajniczki i czarki. Na zdjęciu poniżej znajduje się czarka jego autorstwa kupiona na Święcie Herbaty w 2016 r.

2. Petr Sklenička (https://www.instagram.com/pskeramika/) – to młody czeski twórca ceramiki, który tworzy głównie różnego rodzaju czajniczki. Jego prace można nabyć np. w czeskim sklepie z herbatą o nazwie Klasek Tea (https://www.darjeeling.cz/).

3. Miroslava Randová i Petr Novák (https://keramikstudio.artkeramika.cz/en/) – to para współpracujących ze sobą czeskich ceramików. Pracują zarówno z kamionką, jak i z porcelaną. Tworzą głównie czarki, czajniczki, pojemniki i chapany.

4. Jiří Duchek aka Keramika Duchek (https://www.facebook.com/keramikaduchek/ oraz https://www.instagram.com/keramikaduchek/) – to czeski twórca ceramiki herbacianej, który tworzy głównie czajniczki i czarki. Podczas tworzenia ceramiki używa naturalnych materiałów pochodzących z okolic gminy Mutějovice, czyli jego miejsca zamieszkania. Jego prace można nabyć np. w czeskim sklepie z herbatą o nazwie Klasek Tea (https://www.darjeeling.cz/) czy słowackim sklepie z herbatą o nazwie PU-ERH.sk (https://www.pu-erh.sk/). Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć czarkę jego autorstwa zakupioną na tegorocznym Święcie Herbaty w Cieszynie 😊

Jeżeli znacie jeszcze jakichś twórców ceramiki herbacianej, których nie wymieniłam na powyższej liście, dajcie znać 😊

PS Przy opracowywaniu wpisu dodatkowo korzystałam z następujących źródeł internetowych:

https://toczto.pl/index.php/o-nas//

https://www.pu-erh.sk/product-category/artists/andrzej-bero/

http://www.glinianakula.pl/#oPracowni/

https://gosialyszczarz.com/

https://goingapp.pl/evt/1689122/wystawa-ceramiki-do-herbaty-bero-novak-randova/

https://www.pu-erh.sk/product-category/artists/jiri-duchek/

https://sprudge.com/the-2019-sprudge-guide-to-teamakers-and-ceramics-140876.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *