Zestawienie linków do najciekawszych artykułów z blogów i portali o herbacie – drugie półrocze 2019 r.

Dzisiaj zaprezentuję Wam drugą część subiektywnego zestawienia linków do najbardziej interesujących wpisów zamieszczanych na polsko- i anglojęzycznych blogach i portalach o herbacie od czerwca do grudnia tego roku. Podzielę je na dwie części: polsko- i anglojęzyczną, a przy każdej pozycji zestawienia zamieszczę krótki komentarz, dlaczego uważam dany wpis za szczególnie interesujący. Kilka z podlinkowanych artykułów pochodzi ze stron, które nie są poświęcone herbacie, ale są jak najbardziej herbaciane. Oto wspomniane zestawienie:

Linki do wpisów na polskojęzycznych blogach i portalach o herbacie – czerwiec-grudzień 2019 r.:

https://piewcyteiny.pl/randka-w-ciemno-z-herbata-blind-tasting/ – w tym wpisie Ania, autorka bloga, zdradza, czym jest blind tasting, i podpowiada, jak można zorganizować taką degustację samemu.

https://www.czajnikowy.com.pl/terroir-czyli-jak-zmienia-sie-smak-herbaty-w-zaleznosci-od-zbioru-z-plantacji/ – w tym wpisie autor wyjaśnia, czym jest terroir w odniesieniu do herbaty i jaki może mieć wpływ na doznania smakowe i zapachowe dostarczane przez daną herbatę.

https://piewcyteiny.pl/nie-ma-jednej-drogi-herbaty/ – w tym wpisie Ania, autorka bloga, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat herbacianego rozwoju oraz wskazuje kilka możliwych sposobów doskonalenia wiedzy herbacianej.

https://eherbata.pl/blog/skalne-herbaty-z-gor-wuyi-288.html – wpis ten stanowi niezwykle obszerne i rzetelne kompendium wiedzy na temat skalnych herbat z gór Wuyi, z którego można dowiedzieć się m.in. czym wyróżniają się oolongi z gór Wuyi, jaki jest proces produkcji tych herbat, jak się je klasyfikuje oraz czym właściwie jest Da Hong Pao.

https://eherbata.pl/blog/japonskie-herbaty-czarne-289.html – ten wpis prezentuje zawiłą historię czarnej herbaty w Japonii oraz charakteryzuje ten rodzaj herbaty.

https://cha-herbata.blogspot.com/2019/10/ujong-black-tea-unikalna-ponocno.html – ten wpis jest recenzją unikatowej czarnej herbaty z Korei Północnej o nazwie Ujong Black Tea.

https://cha-herbata.blogspot.com/2019/11/herbata-zakarpacka-zabezpiecznie.html – ten wpis jest relacją z wizyty na opuszczonej plantacji herbaty na Ukrainie, a konkretniej w okolicach miasta Mukaczewo. Jest to jedyne miejsce tego typu w tym kraju.

https://piewcyteiny.pl/prezent-dla-herbaciarza-edycja-2019/ – w tym wpisie autorka bloga przedstawia 18 propozycji prezentowych dla miłośników herbaty.

https://kursnaherbate.pl/herbata-na-prezent-6-propozycji-na-udane-zakupy/ – ten wpis zawiera 6 propozycji prezentów herbacianych, podzielonych według stopnia herbacianego wtajemniczenia obdarowywanej osoby oraz budżetu osoby obdarowywującej.

https://kursnaherbate.pl/dobra-herbata-jak-ja-wybrac/ – w tym wpisie Maciej, autor bloga, podpowiada, jak rozpoznać herbatę dobrej jakości.

Linki do wpisów na anglojęzycznych blogach i portalach o herbacie – czerwiec-grudzień 2019 r.:

https://savvytokyo.com/themed-travel-from-tokyo-to-shizuoka-in-search-of-tea/ – ten wpis to krótki przewodnik po rejonach uprawy i produkcji herbaty w japońskiej prefekturze Shizuoka. Pod opisem każdego rejonu znajdują się wskazówki, jak dotrzeć do niego.

https://journalofeconomicstructures.springeropen.com/articles/10.1186/s40008-019-0143-5?fbclid=IwAR09LNqYDVjgRBlLQTlvjAwRNiWbUOIeNDS5xOMk_da4wXzR-RYlDhSXO4s – to bardzo obszerny i rzetelny artykuł dotyczący japońskiej czarnej herbaty, z którego można dowiedzieć się m.in. kiedy pojawiła się czarna herbata w Japonii, jaka była jej historia, jak wygląda jej proces produkcji czy ogólnie rynek czarnej herbaty w Japonii.

https://tea-adventures.net/silver-needle-comparison/ – ten wpis jest analizą porównawczą dwóch herbat tego samego gatunku (Silver Needle), ale pochodzących z dwóch innych rejonów Chin (prowincja Yunnan i Zhejiang). Ten wpis pozwala uświadomić sobie, w jak dużym stopniu doznania smakowe i zapachowe dostarczane przez napar zależą od miejsca uprawy i produkcji danej herbaty.

http://stephcupoftea.blogspot.com/2019/07/chanoyu-what-have-you-been-studying-for.html – w tym wpisie autorka bloga prezentuje swoje wrażenia z nauki japońskiej ceremonii herbacianej chanoyu pod okiem japońskiego mistrza – przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego ten proces nauki trwa tak długo.

https://tea-adventures.net/european-tea-shops/ – ten wpis zawiera listę europejskich sklepów z herbatą. Co ciekawe, na tej liście znajduje się jeden polski sklep – TheTea.

https://itsmorethantea.wordpress.com/2019/07/17/the-revival-of-tea-in-georgia/ – w tym wpisie autorka prezentuje krótko historię herbaty w Gruzji, warunki klimatyczne panujące w tym kraju, dwa przykładowe gatunki herbaty wytwarzane w nim, a także działania mające na celu promowanie gruzińskiej herbaty. Przy okazji polecam zapoznać się z artykułem poświęconym gruzińskiej herbacie, który został podlinkowany jako drugi w kolejności (http://georgiatoday.ge/news/651/Tea%253A-a-Potential-Gold-Mine-of-Georgian-Agriculture%253F).

https://teajourney.pub/destination-chinas-national-tea-museum/ – możliwe, że słyszeliście o tym, że w Chinach (a konkretnie w Hangzhou w prowincji Zhejiang) znajduje się Muzeum Herbaty. Z tego wpisu możecie dowiedzieć się, co dokładniej można zobaczyć w tym muzeum.

http://thetealetter.com/matcha/the-complete-guide-to-matcha – ten wpis to niezwykle obszerne kompendium wiedzy na temat herbaty Matcha, z którego można dowiedzieć się m.in. jaki jest proces produkcji tej herbaty, jej rodzaje czy sposoby sprawdzenia jej jakości.

https://www.myjapanesegreentea.com/kintsugi – w tym wpisie autor wyjaśnia, czym jest kintsugi, jaka jest historia tej sztuki i jak wygląda proces naprawy stłuczonego naczynia.

https://itsmorethantea.wordpress.com/2019/08/07/wine-and-tea-commonalities-beyond-terroir/ – dzięki lekturze tego wpisu można uświadomić sobie, jak wiele herbata ma wspólnego z winem.

https://eustaciatan.com/2019/08/taiwanese-oolong-workshop-by-kenny-leong.html – w tym wpisie autorka bloga dzieli się tym, czego dowiedziała się na warsztatach poświęconych tajwańskim oolongom, które poprowadził Kenny Leong, singapurski znawca herbaty i wina. Z tego wpisu można dowiedzieć się m.in. jak rozpoznać dobrej jakości tajwańskiego oolonga w formie zwiniętych kuleczek (np. Dong Ding Oolonga), dlaczego w Europie parzy się herbatę w większych naczyniach oraz czy materiał, z którego wykonano czarkę, może mieć wpływ na smak naparu, który się w niej znajduje.

https://steapd.com/2019/08/22/investing-in-a-10-step-tasting-process/ – ten wpis zawiera poradnik krok po kroku, jak najlepiej degustować herbatę i czerpać z niej to, co najlepsze.

http://virginiaspairteas.blogspot.com/2019/08/here-is-excerpt-from-my-upcoming-book.html – ten wpis zawiera bardzo dokładną analizę historii powstania dwóch podstawowych określeń herbaty w różnych językach: „cha” oraz „te” pod względem językoznawczym.

https://www.teaformeplease.com/shopping-for-clay-teapot/ – w tym wpisie autorka podpowiada, na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie czajniczka z gliny, szczególnie z gliny Yixing.

https://www.mudandleaves.com/teatime-blog/yixing-teapots-most-popular-clays-and-shapes-and-the-north-south-difference – ten wpis to wywiad z chińskim twórcą czajniczków z gliny z Yixing. Opowiada m.in. na pytania: jaka pojemność czajniczków i rodzaj gliny są najpopularniejsze, czy są jakieś różnice w preferencjach dotyczących tych naczyń między północną a południową częścią Chin oraz czy są jakieś błędne przekonania dotyczące czajniczków z gliny z Yixing.

http://virginiaspairteas.blogspot.com/2019/09/flavor-and-shape-of-your-tea-cup.html – ten wpis zawiera odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma kształt czarki, z której pijemy herbatę, na doznania smakowo-zapachowe dostarczane przez tę herbatę.

www.tea-happiness.com/2019/09/history-of-teapo.html – czy zastanawialiście się kiedykolwiek, kiedy właściwie zaczęto używać czajników do przyrządzania herbaty? W tym wpisie można znaleźć odpowiedź na to pytanie.

https://teamasters.blogspot.com/2019/09/matching-tea-to-your-attention-level.html – wpis ten porusza temat uważności podczas picia herbaty, przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego popijając herbatę z kubka/czarki, warto być uważnym.

https://itsmorethantea.wordpress.com/2019/09/24/why-you-should-choose-your-teacup-carefully/ – wpis ten zawiera odpowiedź na pytanie, czy kształt i wielkość czarki oraz materiał, z którego została wykonana, mogą mieć wpływ na smak i aromat naparu, który z niej pijemy.

https://steapd.com/2019/10/01/my-practices-for-tasting-tea-overall-thoughts/ – w tym wpisie autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi sposobów degustacji herbaty i nauki czerpania z niej tego, co najlepsze.

https://theteacupoflife.com/2019/10/5-teas-coffee-drinkers-should-try.html – ten wpis zawiera listę pięciu propozycji herbat, które pozwolą przekonać zagorzałych miłośników kawy do herbaty.

http://www.tea-happiness.com/2019/10/how-to-grow-tea-pt-3-getting-camellia.html – to kolejny wpis z cyklu dotyczącego uprawy krzewu herbacianego w domu. Tym razem wpis jest poświęcony tematowi przygotowania sadzonek na przetrwanie zimy.

https://teapro.co.uk/13-best-tea-blogs/ – ten wpis zawiera listę 13 najlepszych anglojęzycznych blogów o herbacie.

https://www.smithsonianmag.com/travel/how-tea-taste-your-way-through-taiwan-180973641/ – ten artykuł zawiera zestawienie najciekawszych miejsc związanych z herbatą na Tajwanie, takich jak muzea, plantacje herbaciane czy herbaciarnie, które warto odwiedzić.

https://worldteanews.com/tea-business-resources/the-deliciousness-of-umami-in-tea-explained – z tego wpisu można dowiedzieć się przede wszystkim, czym właściwie jest smak umami, jakie receptory odpowiadają za odczuwanie tego smaku oraz co to jest kokumi i co kokumi ma wspólnego z umami.

https://helloteacup.com/2019/12/04/3-tea-board-games-youll-love/ – ten wpis jest krótką prezentacją trzech najlepszych gier planszowych o herbacie. Jeżeli jesteście miłośnikami planszówek, koniecznie zajrzyjcie 😊

http://www.tea-happiness.com/2019/12/a-tea-blogger-in-korea-people-of-korean.html – ten wpis to zbiór relacji autorki bloga z wizyty na plantacjach herbaty w Korei pod kątem spotkań z ludźmi. Zawiera on ciekawe spostrzeżenia dotyczące Koreańczyków i ich stosunku do herbaty (i ogólnie przyrody).

http://oolongowl.com/2019-purple-da-hong-pao-wuyi-oolong-from-old-ways-tea/ – czy wiedzieliście o tym, że istnieje coś takiego jak Purple Da Hong Pao? Ten wpis jest właśnie recenzją takiej herbaty. Przyznam szczerze, że z chęcią spróbowałabym jej. Te nuty arbuzowe brzmią bardzo zachęcająco 😊

https://theteacupoflife.com/2019/12/how-businesses-can-properly-recognize-international-tea-day.html – w tym wpisie autorka prezentuje ciekawe podejście do Międzynarodowego Dnia Herbaty, proponując kilka wartych uwagi sposobów obchodzenia tego święta przez sklepy z herbatą/herbaciarnie.

https://itsmorethantea.wordpress.com/2019/12/23/frozen-black-tea-a-rarity-produced-from-frostbitten-tea-leaves/ – czy wiecie, że w japońskiej prefekturze Shiga znajdującej się na wyspie Honsiu wytwarza się prawdziwie unikalną czarną herbatę z zamarzniętych listków krzewów herbacianych, która nazywa się Frozen Black Tea? Produkcją tej herbaty zajmuje się pan Takatomo Katagi. W tym wpisie można poczytać co nieco o tej herbacie, szczególnie o procesie jej produkcji. Szkoda tylko, że niewiele można dowiedzieć się o smaku naparu z takiej herbaty 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *