Zestawienie linków do najciekawszych artykułów z blogów i portali o herbacie – pierwsze półrocze 2020 r.

Dzisiaj zaprezentuję Wam drugą część subiektywnego zestawienia linków do najbardziej interesujących polsko- i anglojęzycznych wpisów zamieszczanych na blogach i portalach od stycznia do czerwca tego roku. Podobnie jak wcześniej podzielę je na dwie części: polsko- i anglojęzyczną, a przy każdej pozycji zestawienia zamieszczę krótki komentarz, dlaczego uważam dany wpis za szczególnie interesujący. Oto wspomniane zestawienie:

Linki do wpisów na polskojęzycznych blogach i portalach o herbacie – styczeń-czerwiec 2020 r.:

https://piewcyteiny.pl/jak-wyczyscic-osad-po-herbacie/ – w tym wpisie autorka przedstawia sposoby czyszczenia naczyń do przyrządzania herbaty.

https://piewcyteiny.pl/na-herbate-do-londynu/ – ten wpis zawiera relację autorki z wizyt w sześciu herbaciarniach i/lub sklepach z herbatą w Londynie.

https://eherbata.pl/blog/dancong-oolong-z-gor-feniksa-291.html – w tym dość obszernym wpisie autor dokładnie omawia, czym są Dancong Oolongi, gdzie są wytwarzane, jaka jest ich cecha charakterystyczna, skąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa „Dancong”, jak dzieli się te herbaty, jaki jest ich proces produkcji i jakie są zalecane sposoby parzenia.

http://ju-jon-ja.blogspot.com/2020/04/zestaw-stojacy-zuraw.html – w tym wpisie autor prezentuje swój niezwykle interesujący zestaw do picia herbaty z motywem stojącego żurawia zakupiony u koreańskiego mistrza ceramiki herbacianej.

https://herbacianynotes.wordpress.com/2020/04/05/muzeum-herbaty-czyli-herbata-i-zen-maja-ten-sam-smak/ – ten wpis jest dość obszerną i szczegółową relacją z wizyty autorki w Muzeum Herbaty w prefekturze Shizuoka.

https://piewcyteiny.pl/czym-sa-smaki-w-herbacie/ – w tym wpisie autorka wyjaśnia, czym właściwie są smaki w herbacie, jaki jest podział tych smaków, czy poszczególne smaki można znaleźć w herbatach i jeżeli tak, to których, a także podpowiada, w jaki sposób można nauczyć się rozpoznawania smaków.

http://cha-herbata.blogspot.com/2020/04/tekst-o-herbacie-sypanej-w-japonii.html – w tym wpisie autor wyjaśnia, skąd wzięła się herbata sypana w Japonii i kiedy najprawdopodobniej pojawiła się tam po raz pierwszy.

https://cha-herbata.blogspot.com/2020/04/herbata-biaa-herbata-produkcja-domowa.html – w tym wpisie autor dzieli się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z domowej produkcji niewielkiej ilości białej herbaty na własne potrzeby. Co ciekawe, listki tej herbaty zostały zebrane z krzewów herbacianych rosnących w jednym z tokijskich parków.

https://herbatniczek.wordpress.com/2020/05/03/eighty-o-magazyn-o-herbacie/ – ten wpis stanowi recenzję anglojęzycznego czasopisma o herbacie pt. „Read Eighty”.

https://piewcyteiny.pl/herbata-slubna/ – w tym wpisie autorka opowiada o tym, jak można wpleść akcenty herbaciane w wesele, bazując na swoich własnych doświadczeniach.

https://cha-herbata.blogspot.com/2020/05/kyusu-czajnik-hohin-czajnik-dzbanek-do.html – w tym wpisie autor zwraca uwagę na zamieszanie z interpretacją nazw naczyń do parzenia herbaty, szczególnie nazw japońskich czajników.

https://www.projektpracownie.pl/andrzej-bero-ceramika-codziennych-rytualow/ – ten wpis to wywiad z Andrzejem Bero, znanym twórcą ceramiki herbacianej, z którego można dowiedzieć się m.in. gdzie i jak nauczył się sztuki tworzenia ceramiki, skąd wzięło się u niego zainteresowanie ceramiką herbacianą, jak długo już zajmuje się tworzeniem tego typu ceramiki oraz dla kogo najczęściej realizuje zamówienia na naczynia do herbaty.

Linki do wpisów na anglojęzycznych blogach i portalach o herbacie – styczeń-czerwiec 2020 r.:

https://www.teaformeplease.com/should-you-rinse-tea-leaves/ – w tym wpisie autorka zdradza, czy przy przyrządzaniu herbaty metodą gongfu cha powinno się przelać listki wrzątkiem przed pierwszym parzeniem, czyli „obudzić” herbatę.

http://www.tea-happiness.com/2020/01/a-little-bit-about-korean-teaware.html – w tym wpisie autorka krótko i treściwie opowiada o historii koreańskiej ceramiki herbacianej.

https://www.teaformeplease.com/white-tea-misconceptions/ – w tym wpisie autorka obala cztery najczęstsze mity dotyczące białej herbaty.

https://scotttea.wordpress.com/2020/01/16/a-large-whisk-and-a-long-history-evolution-of-the-tea-whisk/ – dzięki lekturze tego wpisu można poznać historię bambusowej miotełki do przyrządzania herbaty Matcha zwanej chasenem, różne typy tego rodzaju miotełek, jak również dowiedzieć się o ciekawym zwyczaju ōchamoroshiki, czyli serwowania członkom lokalnej społeczności herbaty w jednej dużej miseczce, który kultywuje się 15 stycznia każdego roku w japońskim mieście Nara.

https://www.radio.cz/en/section/panorama/black-or-white-czechs-learn-the-art-of-tea-making-from-scratch – ten artykuł jest zapisem rozmowy z Petrem Sičem, czeskim miłośnikiem herbaty, który realizuje ciekawy projekt herbaciany w Gruzji polegający na wynajmowaniu gruzińskiej plantacji herbaty. Część tej plantacji wykorzystuje do produkcji herbat, które następnie sprzedaje na czeski rynek, a pozostałą część podnajmuje innym miłośnikom herbaty.

http://www.tea-happiness.com/2020/01/review-tea-nerds-eye-view.html – ten wpis jest recenzją interesującej książki pt. „Tea: A Nerd’s Eye View” autorstwa Virginii Utermohlen Lovelace, która ukazała się w grudniu zeszłego roku.

https://tillermantea.net/2020/02/TEA-A-NERDS-EYE-VIEW/ – ten wpis jest dokładniejszą i obszerniejszą recenzją wyżej wspomnianej książki.

https://www.teaformeplease.com/can-you-get-coronavirus-from-chinese-tea/ – w tym wpisie autorka odpowiada na pytanie: czy można zarazić się koronawirusem, pijąc chińską herbatę?

http://www.tea-happiness.com/2020/02/how-to-do-your-own-tea-meditation-any.html – w tym wpisie autorka podpowiada, jak można zrobić prostą medytację z wykorzystaniem herbaty.

https://thetealetter.com/tea-and-mindfulness/do-observe-correct – w tym wpisie autor dzieli się swoim interesującym punktem widzenia na parzenie herbaty metodą gongfu chu, wyjaśniając, dlaczego przyrządzanie herbaty tą metodą to doświadczenie, do którego warto wracać, nawet jeżeli początkowo nie jesteśmy zadowoleni z jego wyników.

https://melhadtea.com/the-japanese-art-of-hand-rolling-tea/ – w tym wpisie autorka pokazuje krok po kroku, jak wygląda ręczny proces obróbki japońskiej herbaty zwany temomi.

https://www.teaformeplease.com/podcasts-for-tea-lovers/ – wpis ten zawiera listę anglojęzycznych podcastów o herbacie.

https://www.teacachai.com/caffeine-in-white-tea/ – w tym wpisie autorka obala jeden z mitów dotyczących białej herbaty, który głosi, że ten rodzaj herbaty zawiera najwięcej teiny.

http://www.tea-happiness.com/2020/03/tea-activities-to-do-at-home.html – w tym wpisie autorka podaje kilka propozycji czynności związanych z herbatą, które można wykonywać w domu, szczególnie w przypadku dłuższego przymusowego pobytu w domu, np. kwarantanny.

https://teaintheancientworld.blogspot.com/2020/03/tea-flavor-aroma-wheels-reconsidered.html – w tym wpisie autor bloga dzieli się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami dotyczącymi kół sensorycznych (takich jak np. koło stworzone przez Australian Tea Masters).

https://eustaciatan.com/2020/04/tea-101-what-is-puer.html – w tym wpisie autorka wyjaśnia, czym właściwie jest herbata pu-erh.

https://www.lifeisbetterwithtea.com/rwanda-tea/ – ten wpis to dość obszerny wywiad z Sarą Stender Delaney, założycielką firmy 3 Mountains, która zajmuje się dystrybucją organicznych herbat liściastych z Rwandy (dwie herbaty dystrybuowane przez tę firmę zostały zrecenzowane przeze mnie w tym wpisie: http://mycupofgreentea.pl/2017/09/17/rozne-odslony-herbaty-cz-39-rwanda-black-tea-rwanda-silver-needle-tea-czyli-dwie-znakomite-herbaty-rwandy/). W tym wywiadzie Sara Stender Delaney zdradza m.in. skąd właściwie wziął się pomysł na dystrybucję herbat z Rwandy, za co szczególnie ceni Rwandyjczyków, jak wytwarza się rwandyjską herbatę, jakie produkty herbaciane są oferowane przez jej przedsiębiorstwo czy jak pandemia koronawirusa wpływa na działalność jej przedsiębiorstwa, jak również na rwandyjskich partnerów.

https://www.storiesabouttea.com/meet-alexander-kay-from-satemawa-tea-and-coffee-estate-in-malawi/ – ten wpis to wywiad z Alexandrem Kayem, wnukiem Macleana Kaya, założyciela plantacji herbaty Satemwa Tea and Coffee Estate w Malawi, który również pracuje w branży herbacianej. Z tego wywiadu można dowiedzieć się m.in. jaka jest historia założenia tejże plantacji, jakie herbaty wytwarza się na tej plantacji, jakie warunki klimatyczno-pogodowe panują na obszarze plantacji oraz jak obecnie wygląda kultura picia herbaty w Malawi.

https://www.myjapanesegreentea.com/preparing-matcha-with-boiling-water – w tym wpisie autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami ze swojego eksperymentu, który polegał na zaparzeniu herbaty Matcha wrzątkiem oraz „zaparzeniu” jej zimną wodą.

https://itsmorethantea.wordpress.com/2020/05/06/how-many-teapots-are-too-many-a-review-of-inside-the-head-of-a-collector/ – ten wpis jest recenzją książki pt. „Inside the Head of a Collector: Neuropsychological Forces at Play” autorstwa Shirley Mueller, lekarza neurologa i psychiatry, która specjalizuje się w badaniu zagadnienia kolekcjonerstwa przedmiotów (autorka tej książki sama też kolekcjonuje chińską ceramikę). Pozycja ta wyjaśnia m.in. dlaczego właściwie kolekcjonujemy przedmioty, czym kolekcjonerstwo różni się od chomikowania czy dlaczego nie możemy oprzeć się kupnu kolejnej rzeczy. W podlinkowanym wpisie autorka bloga zastanawia się, czy jej zwyczaj gromadzenia ceramiki herbacianej to na pewno kolekcjonerstwo w rozumieniu wyżej wspomnianej książki.

https://www.myjapanesegreentea.com/will-boiling-water-ruin-green-tea – w tym wpisie autor odpowiada na pytanie: czy w każdym przypadku zaparzenie zielonej herbaty wrzątkiem zepsuje tę herbatę?

https://www.teaformeplease.com/how-to-learn-more-about-tea/ – w tym wpisie autorka podpowiada, jak można poszerzać swoją wiedzę herbacianą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *