Dzisiaj zaprezentuję Wam drugą część subiektywnego zestawienia linków do najbardziej interesujących wpisów zamieszczanych na blogach polsko- i anglojęzycznych od czerwca do grudnia tego roku. Podobnie jak wcześniej podzielę je na dwie części: polsko- i anglojęzyczną, a przy każdej pozycji zestawienia zamieszczę krótki komentarz, dlaczego uważam dany wpis za szczególnie ciekawy. Oto wspomniane zestawienie:
Linki do wpisów na polskojęzycznych blogach o herbacie – czerwiec-grudzień 2020 r.:
https://piewcyteiny.pl/opakowania-herbaciarnia-laja/ – w tym wpisie autorka zwraca uwagę na wyjątkowo interesujące opakowania, w których sprzedawane są herbaty przez cieszyński sklep z herbatą i herbaciarnię Laja.
https://eherbata.pl/blog/gaiwan-najwazniejsze-narzedzie-herbaciarza-298.html – w tym obszernym wpisie autor wyjaśnia, czym jest gaiwan, jakie są jego zastosowania, jakie są zalety i wady tego typu naczynia, przedstawia krótko i zwięźle historię gaiwana, dzieli się ciekawostkami związanymi z tym naczyniem, a także zaleca, który gaiwan wybrać.
http://cha-herbata.blogspot.com/2020/08/shincha-japonskie-herbaty-pierwszych.html – w tym wpisie autor wyjaśnia, czym właściwie jest japońska shincha i dlaczego pewne herbaty nie mogą być klasyfikowane jako shincha, mimo że pochodzą z pierwszego zbioru.
https://herbatniczek.wordpress.com/2020/09/27/wolontariat-herbaciany-2020-wuyi-star/ – w tym wpisie autorka opowiada o swoich wrażeniach z uczestnictwa w programie wolontariackim organizowanym przez firmę Wuyi Star.
https://eherbata.pl/blog/sencha-sztandarowa-herbata-japonska-299.html – ten wpis to niezwykle obszerne i rzetelne kompendium wiedzy na temat japońskiej zielonej herbaty Sencha, z którego można dowiedzieć się m.in. jaka była historia herbaty Sencha i jakie są etapy wytwarzania i główne rejony produkcji tej herbaty oraz jakie są zalecane sposoby parzenia herbaty Sencha.
http://cha-herbata.blogspot.com/2020/10/praca-plantatora-herbaty.html – w tym krótkim wpisie autor bloga zdradza co nieco, jakie są realia pracy plantatora herbaty na przykładzie swojego znajomego Japończyka Seigo Kondo.
http://cha-herbata.blogspot.com/2020/10/xiaguang-cha.html – w tym wpisie autor bloga wyjaśnia, czym jest mało znana chińska herbata Xiaguang.
http://cha-herbata.blogspot.com/2020/11/listopad-herbata-biaa-produkcja-domowa.html – w tym wpisie autor bloga opisuje swoje wrażenia z degustacji domowej produkcji białej herbaty, która przez kilka miesięcy była trzymana w szczelnie zamkniętym pojemniku.
http://cha-herbata.blogspot.com/2020/11/zairai-shu-herbaty-o-warte-poznawania.html – w tym wpisie autor bloga opowiada, czym są właściwie herbaty zairai w Japonii i opisuje swoje doznania z degustacji dwóch takich herbat.
Linki do wpisów na anglojęzycznych blogach o herbacie – czerwiec-grudzień 2020 r.:
https://www.teaformeplease.com/things-to-do-with-tea-you-dont-like/ – we wpisie tym autorka podpowiada, co można zrobić z herbatą, która z jakiegoś powodu nam nie odpowiada.
https://helloteacup.com/2020/07/13/the-art-of-fixing-ceramics-kintsugi-started-with-this-metal-stapled-celadon-bowl/ – w tym wpisie autorka wyjaśnia, na czym polega mniej znany sposób naprawiania stłuczonej ceramiki do herbaty zwany Juci, a także przedstawia legendę związaną z powstaniem tej metody.
https://eustaciatan.com/2020/07/tea-book-review-the-tale-of-tea-by-george-van-driem.html – ten wpis to recenzja niezwykle obszernej książki pt. „The Tale of Tea” autorstwa George’a van Driema, która jest poświęcona historii herbaty.
https://eustaciatan.com/2020/08/3-things-to-do-with-teas-you-dont-like.html – w tym wpisie autorka podsuwa trzy pomysły na wykorzystanie herbaty, której z jakiegoś powodu nie chcemy już pić.
https://www.teacachai.com/learn-about-tea/ – w tym wpisie autorka podaje ponad 40 źródeł wiedzy o herbacie, takich jak książki, subskrypcje herbaciane, blogi, grupy na Facebooku, kanały na Youtubie czy podcasty.
https://hojotea.com/en/posts-239/ – w tym wpisie autor prezentuje trzy sposoby na wydobycie najlepszego smaku i aromatu białej herbaty.
https://artoftea.teatra.de/2020/08/24/book-the-stonewares-of-yixing/ – ten wpis to recenzja książki pt. „The Stonewares of Yixing” autorstwa K.S. Lo poświęconej tematyce chińskich czajników z glinki z Yixing (głównie ich historii), a także twórcom tego typu naczyń.
https://itsmorethantea.wordpress.com/2020/08/25/the-teacup-can-mislead-even-a-tea-expert/ – w tym wpisie autorka porusza temat wpływu kształtu i wielkości czarki, z której napar jest pity, na smak i aromat tego naparu, prezentując wyniki ciekawego eksperymentu.
https://www.teaformeplease.com/5-tips-for-taking-better-pictures-of-tea/ – w tym wpisie autorka podpowiada, jak można robić lepsze zdjęcia herbaty.
https://eustaciatan.com/2020/09/tea-test-malawi-vs-fujian-peony-white-tea.html – ten wpis to recenzja porównawcza dwóch białych herbat White Peony Tea, które różnią się rejonem produkcji: jedna pochodzi z Malawi, a druga z Chin. Ten wpis pozwala uświadomić sobie, jak duży wpływ ma terroir na smak i aromat powstałej herbaty, nawet jeżeli metody produkcji danej herbaty są takie same (albo przynajmniej bardzo zbliżone).
http://teamasters.blogspot.com/2020/09/how-to-choose-tea-for-aging.html – z tego wpisu można dowiedzieć się, które herbaty najlepiej nadają się do dojrzewania i dlaczego, a także jak dojrzewanie wpłynęło na smak i aromat dwóch przykładowych herbat.
https://www.teaformeplease.com/does-matcha-go-bad/ – w tym wpisie autorka podpowiada, jak można rozpoznać zwietrzałą herbatę Matcha, a także co robić, aby zachować jej walory jak najdłużej.
http://www.teashirts.com.au/tea-intersection-astringency-versus-bitterness/ – w tym wpisie autor bloga wyjaśnia, jak odróżnić uczucie ściągania (astringency) od smaku gorzkiego (bitter) i jak można „naprawić” smak naparu, gdy te doznania są zbyt intensywne.
http://www.tea-happiness.com/2020/10/book-review-grow-your-own-tea.html – ten wpis jest recenzją książki pt. ”Grow Your Own Tea: The Complete Guide to Cultivating, Harvesting and Preparing” autorstwa Christine Parks oraz Susan M. Walcott. Ta pozycja jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które chcą uprawiać Camellię sinensis na własny domowy użytek.
https://eustaciatan.com/2020/10/i-made-my-own-hojicha.html – w tym wpisie autorka pokazuje, jak samemu w domu można zrobić herbatę Hojicha ze starej, zwietrzałej herbaty Sencha.
https://teasecrets.home.blog/2020/10/27/clay-teapot-comparison-jianshui-vs-randova/ – w tym wpisie autor przedstawia wyniki swojego eksperymentu polegającego na zaparzeniu tej samej herbaty w ten sam sposób w dwóch różnych glinianych naczyniach – w nieszkliwionym shiboridashi autorstwa Miroslavy Randovej oraz czajniczku z glinki Jianshui ze sklepu Crimson Lotus Tea. Ten wpis pozwala uświadomić sobie, że nawet naczynie, z którego pijemy herbatę, ma wpływ na aromat i smak powstałego naparu.
https://theteacupoflife.com/2020/11/diy-tea-advent-calendar-quick-easy.html – ten wpis zawiera instrukcje, jak można wykonać własny herbaciany kalendarz adwentowy z zapasów herbacianych, które posiadamy w domu.
https://www.teaformeplease.com/tea-nerd-dictionary-kuradashi/ – w tym wpisie autorka wyjaśnia, czym jest japońska zielona herbata Kuradashi.
https://onemansteajourney.com/2020/12/10/shiboridashi-vs-kyusu-vs-gaiwan/ – w tym wpisie autor bloga dzieli się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z eksperymentu polegającego na zaparzeniu japońskiej zielonej herbaty Gyokuro w ten sam sposób w trzech różnych naczyniach: shiboridashi, kyusu oraz gaiwanie. Ten wpis pozwala uświadomić sobie, że nawet wybór naczynia do parzenia herbaty może mieć wpływ na aromat i smak powstałego naparu.
https://www.myjapanesegreentea.com/steaming-time-of-sencha – w tym wpisie autor podpowiada, jak po wyglądzie listków oraz ich aromacie można rozpoznać, czy dana japońska zielona herbata Sencha w procesie produkcji została poddana działaniu pary wodnej przez krótki, średni czy długi czas.