Zestawienie linków do najciekawszych artykułów z blogów o herbacie – drugie półrocze 2022 r.

Dzisiaj zaprezentuję Wam drugą część subiektywnego zestawienia linków do najbardziej interesujących wpisów na blogach polsko- i anglojęzycznych oraz filmików o herbacie na Youtube zamieszczonych od czerwca do grudnia 2022 r. Podobnie jak wcześniej podzielę je na dwie części: polsko- i anglojęzyczną, a przy każdej pozycji zestawienia zamieszczę krótki komentarz, dlaczego uważam dany wpis/filmik za szczególnie interesujący. Oto wspomniane zestawienie:

Linki do wpisów na polskojęzycznych blogach o herbacie – drugie półrocze 2022 r.

https://antonoherbacie.pl/Dlaczego-zielona-herbata-jest-zielona/ – z tego wpisu można dowiedzieć się, czy istnieje związek między kolorem listków herbacianych i naparem z tych listków, a także jak różne sposoby obróbki liści herbacianych wpływają na kolor naparu.

https://cha-herbata.blogspot.com/2022/07/super-kicz-czy-minimalistyczna-estetyka.html – w tym wpisie autor zestawia dwa różne pokazy herbaciane (jedno bardziej kolorowo-kiczowate, a drugie minimalistyczne), zastanawiając się nad efektami takich pokazów z perspektywy uczestnika.

https://cha-herbata.blogspot.com/2022/08/matcha-b-c-mao-znane-fakty-i.html – w tym wpisie autor dzieli się ciekawostkami dotyczącymi herbaty Matcha, np. odpowiada na pytania, czy w Japonii obowiązuje taka sama klasyfikacja rodzajów herbaty Matcha jak w Polsce, jak również czy współczesna japońska herbata Matcha jest tak naprawdę chińska.

https://cha-herbata.blogspot.com/2022/08/chcac-czy-nie-chcac-powoli-powieksza.html – w tym wpisie autor prezentuje puszkę herbaty sprzed I wojny światowej i omawia ją, przywołując historię firmy produkującej tę herbatę.

https://cha-herbata.blogspot.com/2022/09/pu-erh-herbata-czerwona-hong-cha-pewna.html – w tym wpisie autor omawia, jakie właściwie cechy powinna spełniać autentyczna herbata puerh i dlaczego herbata hongcha z prowincji Yunnan nie może być klasyfikowana jako herbata puerh.

https://herbacianynotes.wordpress.com/2022/09/20/japonii-nigdy-za-duzo-czyli-festiwal-zaparzaj-2022/  – w tym wpisie autorka opisuje swoje wrażenia z uczestnictwa w Poznańskim Festiwalu Herbaty Zaparzaj!, a także przy okazji dzieli się ciekawostkami dotyczącymi produkcji herbaty Matcha, których dowiedziała się podczas warsztatów prowadzonych przez pana Seigo Kondo.

https://piewcyteiny.pl/4-festiwale-dla-fana-herbaty-podsumowanie-2022/ – ten wpis jest relacją autorki z uczestnictwa w czterech festiwalach herbacianych, które odbyły się w tym roku: Święto Herbaty w Cieszynie, Festiwal Herbaty Czaisz? we Wrocławiu, Festiwal Herbaty Czaisz? w Krakowie i Festiwal Herbaty Zaparzaj! w Poznaniu. Autorka wskazuje mocne i słabe strony każdego festiwalu.

https://eherbata.pl/blog/czajniczki-yixing-cz.-i-wstep-i-historia-328.html – w tym wpisie autor wyjaśnia, czym właściwie są czajniczki yixing, a także przedstawia historię produkcji czajniczków tego typu.

https://cha-herbata.blogspot.com/2022/12/twarde-liscie-herbaciane-ii-grundniowa.html – w tym krótkim wpisie autor dzieli się swoimi wrażeniami z obróbki twardych listków herbacianych zebranych w grudniu, czyli w czasie, gdy krzew herbaciany przechodzi w stan uśpienia na czas zimy, a także z degustacji herbaty wytworzonej z takich listków.

Linki do wpisów na anglojęzycznych blogach i portalach o herbacie – drugie półrocze 2022 r.:

https://www.teacachai.com/tea-and-food-pairings-japanese-green-teas/ – z tego wpisu można dowiedzieć się, z jakim jedzeniem najlepiej komponują się najbardziej znane gatunki herbat z Japonii, takie jak Matcha, Sencha, Bancha, Hojicha i Wakocha.

https://www.teaformeplease.com/how-to-store-tea/ – ten wpis zawiera zalecenia dotyczące przechowywania herbaty, np. które herbaty warto trzymać w lodówce, a także jak najlepiej przechowywać herbaty puerh.

https://www.teaformeplease.com/how-long-have-people-been-drinking-tea/ – w tym wpisie autorka zastanawia się, jak długo właściwie ludzie piją herbatę, powołując się na zapisy w literaturze oraz dowody archeologiczne.

https://www.teaformeplease.com/4-reasons-why-your-green-tea-tastes-bad/ – w tym wpisie autorka wyjaśnia krótko, dlaczego zielona herbata może nie smakować zbyt dobrze, podając cztery najczęstsze przyczyny.

https://tea-adventures.net/tea-education/how-to-store-puerh-tea/ – ten wpis nieco bardziej rozwija temat zalecanego przechowywania herbat puerh.

https://www.myjapanesegreentea.com/swirling-the-teapot-while-brewing-tea – w tym wpisie autor dzieli się swoimi wrażeniami z eksperymentu polegającego na zaparzaniu japońskiej zielonej herbaty przy jednoczesnym obracaniu czajniczkiem oraz z degustacji z zaparzonej w ten sposób herbaty.

https://www.teaformeplease.com/make-money-with-a-tea-blog/ – w tym wpisie autorka ujawnia, na czym może zarabiać osoba, która prowadzi bloga o herbacie.

https://teamona.com/botebotecha/ – ten wpis pochodzi sprzed czterech lat, ale dopiero niedawno został przeze mnie odkryty. Z tego artykułu można dowiedzieć się, czym dokładniej jest Botebotecha, czyli dość nietypowy sposób przyrządzania i podawania herbaty Bancha (nieco przypominający przyrządzanie herbaty Matcha) praktykowany w rejonie miasta Matsue w prefekturze Shimane.

Linki do filmików na YouTube – drugie półrocze 2022 r.:

https://www.youtube.com/watch?v=SHg-hVbvMw8 – w tym filmiku autor opowiada o birmańskiej kiszonej herbacie zwanej laphet, a także dzieli się swoimi wrażeniami z konsumpcji tej herbaty.

https://www.youtube.com/watch?v=jFOfZbwzdq8&t=2s – w tym filmiku autor przedstawia szybki sposób na przyrządzenie herbaty mrożonej.

https://www.youtube.com/watch?v=aoEZ5wARv5o&t=54s – ten filmik jest całkowicie poświęcony żółtej herbacie. Autor omawia historię oraz etapy produkcji żółtej herbaty (z dodatkiem wstawek z filmiku pokazującego proces produkcji takiej herbaty), prezentuje najbardziej charakterystyczne gatunki żółtej herbaty, a także zalecane sposoby parzenia takiej herbaty.

Zestaw Kiperski – dlaczego warto mieć? – YouTube – w tym filmiku autor wyjaśnia, czym właściwie jest zestaw kiperski, jak wykorzystuje się go do profesjonalnej degustacji herbaty, a także jakie mogą być inne zastosowania takiego zestawu.

https://www.youtube.com/watch?v=zRJwXrgsnfk&t=4s – w tym filmiku autor rozprawia się z dziesięcioma najczęściej powielanymi przez sprzedawców herbaty mitami dotyczącymi herbaty puerh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *